Briefly o briefoch
Brief je pojem, ktorý je v oblasti marketingu a reklamy skloňovaný na dennom poriadku. Vôbec nemusíte byť praktizujúcim marketingovým profesionálom na to, aby ste slovíčko brief úspešne používali a rozumeli mu – no práve v marketingu má brief o niečo hlbší význam, než v bežnom živote.
Čo je brief?
Marketing ako veda, ktorá sa vyvinula v anglickom jazyku preberá aj tento pojem v pôvodnej podobe. Ale ak ste fanúšikovia páčikov či hovníkov, prípadne slovenského dabingu, kde jeden gangsta kričí na druhého “Počkaj ty kretén, ja ti to zrátam!” (voľne preložené z angl. Originálu “I am gonna f**k you up, motherf**er”) mohli by sme slovko brief hádam nazvať inštruktáž alebo súhrn a aby to malo cveng tak prečo nie rovno súštruktáž.
Bussiness Dictionary definuje brief nasledovne :
Dokument, ktorý obsahuje vzájomnú dohodu medzi klientom a reklamnou agentúrou o cieľoch reklamnej kampane, identifikácií cieľového publika, stratégiách, ktoré budú v kampani využité, časovom pláne kampane a predpokladaným nákladom na kampaň.
Na Mediaguru.cz sú stručnejší a povedia vám len toľkoto :
Zadání od klienta. Obsahuje údaje týkající se cílů a prostředků kampaně.
Vzdaľujúc sa od emočne nepošpinených definícií biznis slovníkov – brief je základný kameň na ktorom je vystavaná kampaň, inými slovami na počiatku bol brief, boh ho dal svojej reklamke a oni to z dlhodobého hľadiska riadne sfušovali a prepískli rozpočet.
Podľa blogu The Balance Small Bussiness je brief tvorený za nasledujúcimi účelmi :
- vysvetliť a komunikovať zámer marketingovej iniciatívy
- určiť metriky pre meranie úspechu kampane
- udať tón komunikácie a identifikovať cieľový segment
- identifikovať a určiť ciele marketingovej iniciatívy
Keby sme nasledovné ciele zjednodušili na môj obľúbený tkzv. PPP* – level mohli by sme povedať, že brief nám má objasniť nasledovné:
- prečo chce a potrebuje klient robiť voľáku kampaň
- ako klient na konci zistí, že nevyhodil peniaze len tak, ale dačo sa naozaj podarilo, a bude to vidieť v číslach
- kto si má danú kampaň všimnúť a na aký štýl to celé dáme
- čo chceme tou kampaňou dosiahnuť? Zvýšenie predaja? Svetový mier? Memečka na Zomri?
*pozn. aut. PPP = po piatom pive
Toľko k všeobecným cieľom briefu. Nie sú to samozrejme všetky informácie, ktoré by mali byť v takom prvotnom general briefe obsiahnuté – okrem nich budú nápomocné aj informácie o pozícií značky/firmy na trhu, konkurencii, channels (nie ten v Bratislave) cez ktoré firma komunikuje, informácie o rozpočte a iné.
Na internete nájdete mnoho briefov, ktoré si môžete stiahnuť a poskytnúť ich svojmu klientovi na vyplnenie – napr. praktické ukážky, ktoré má na svojej stránke ADMA a ktoré sme do veľkej miery využívali aj pri vytváraní briefov pre Cirkulátor.
Briefy často nájdete aj na stránkach konkrétnych firiem, ktorých služby chcete využiť, napr. vyplnený príklad briefu na na vytvorenie webových stránok(in ingliš).Pozrite si to, lebo platí zlaté pravidlo že lepšie raz vidieť na vlastné oči, než čítať sto blogov.
Keď už máme všetky potrebné informácie a predstavy klienta, zostáva na záver tá najťažšia otázka.
AKO? Ako zabezpečíme že by sa tie levanduľovo-limetkovo-zázvorové oné začali predávať viac než tie citrónovo-levanduľovo-šalviové konkurenčné oné, čo sú tu navyše dlhšie a ľudia ich poznajú?
Dodať na ňu tú správnu odpoveď, je väčšinovou náplňou práce marketéra.
Autor: Simona Vraníková